• info@newarderi.com

Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Deri ceket nasıl temizlenir? Sorusunun cevabını bilmek ve doğru bir şekilde uygulamak, hiçbir zaman modası geçmeyen bu ürünlerin sağlıklı şekilde temizlenmesi için önem taşıyor.

Deri ceket temizliği mutlaka doğru şekilde yapılmalı ve ceketin deforme olmasını sağlayabilecek uygulamalardan kaçınılmalıdır. Normal giyim parçalarında uygulanan temizleme yöntemlerinin deri ceketler için her zaman uygun olmadığı bilinci ile hareket etmek, ceketin genel özelliklerini korumak için önemlidir.

Deri Ceket Nasıl Temizlenir?

Deri ceket temizliği yapılırken mümkün olduğu kadar elde ya da çamaşır makinesinde yıkama gibi işlemler yapılmamalıdır. Deri ceketin üzerinde gözle görülür rahatsız edici bir leke olması durumunda, uygun bir silme yöntemi uygulanmalıdır.

Deri ceketin özellikle çamaşır makinesine atılması, ürün dokusunda incelme ve yıpranmalara neden olur. Yine kimyasal deterjanlar ile el ile yıkanmasında da benzer sonuçlar ortaya çıkabileceği için, lekelerin mümkün olduğu kadar el ile silinerek çıkarılması en sağlıklı olan yöntemdir.

Kimyasal Kullanmaktan Kaçınmak Gerekir

Deri ceketlerin uzun ömürlülüğünü korumak için temizlik yaparken, kimyasal kullanmaktan mutlaka kaçınmanız gerekir. Özellikle uzun süre kimyasala maruz kalması, ceket üzerinde çeşitli hasarların meydana gelmesine neden olacaktır.

Bunun sonucunda da aşırı deforme olması halinde ceketin kullanılamaz hale gelmesi mümkün olabilir. Ancak çıkmayan bazı lekeleri için cekete zarar vermeyecek kimyasal içerikli temizleyicilerin kısa süreliğine kullanılması gerekebilir.

Vazelin ve Zeytinyağı Deri Ceket Temizliğinde Kullanılabilir

Deri ceketi silerken zeytinyağı ve vazelin gibi kayganlaştırıcı etkisi bulunan ürünlerden yardım alabilirsiniz. Sabunlu su ile birlikte bu tip ürünleri silme sırasında kullanmanız, lekenin daha hızlı çıkmasına yardımcı olur.

Ayrıca bir miktar vazelin veya zeytinyağı sürdüğünüz ceketi birkaç gün bu şekilde beklettikten sonra temizlemeniz, inatçı lekelerin yumuşayarak çıkmasını sağlayabilir.

Kuru Temizleme Tercih Edilmelidir

Deri ceket temizliğinde tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de kuru temizleme hizmeti almaktır. Şayet temizliği nasıl yapacağınız konusunda kesin ve işe yarar bir fikriniz yoksa kuru temizleme hizmeti veren yerlerden yardım alabilirsiniz.

Kuru temizleme dükkanlarında deri ürünlerin yıpranmadan temizlenebilmesi için farklı yöntem ve temizlik malzemeleri kullanılmaktadır. Dolayısıyla bu çözüm sizin için fazlaca işe yarar olabilir.

 

Bloglar