• info@newarderi.com

Deri Mont Nasıl Nasıl Yıkanır?

Deri Mont Nasıl Temizlenir, Nasıl Yıkanır?

Deri mont temizliği yaparken kullanılacak yöntemlere ve temizlik malzemelerine dikkat etmek, ürünün hasar görmesini önlemek için son derece önemlidir. Bu yazımızda deri mont nasıl temizlenir, nasıl yıkanır? Gibi soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Deri Mont Nasıl Yıkanır?

Deri mont üreticileri ve uzmanları, montun mümkün olduğu kadar yıkanmaması gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyorlar. Ancak sadece yıkama ile çıkabilecek lekelerin bulunması durumunda, yıkama işleminin elle yapılması gerekiyor.

Elle yıkama işlemi yaparken de kullanılacak suyun aşırı sıcak olmasından kaçınmak ve kimyasal temizleyicilerden uzak durmak gerekir. Aksi halde montun görünümünde ve renginde istenmeyen değişikliklerin meydana gelmesi söz konusudur.

Yanlış yıkamalar sonucu montun kullanılamaz hale gelmesi de mümkün olacağı için, deri mont yıkama işleminin hızlı bir şekilde tamamlanması gerekir. Elle yıkamalarda kimyasal temizleyiciler yerine doğal temizleyici içeriğe sahip ürünlerin kullanılması da, ürünün hasar görmemesi için gerekli ve faydalıdır.

Deri Mont Nasıl Temizlenir?

Deri mont temizliği yaparken iç kısımlardaki kumaş parçaların çamaşır makinesine atılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Deri mont temizlerken vazelin ve zeytinyağı gibi ürünlerin kullanılması etkili sonuçlar vermektedir. Ancak bu ürünler daha çok uzun vadeli temizlemeler için geçerlidir.

Örneğin yoğun kir bulunan deri mont bir miktar vazelin sürdükten sonra birkaç ay kullanımdan kaldırılması gerekir. Birkaç ay sonra vazelin sürdüğünüz deri montu yumuşak bir bezle sildiğinizde lekelerin daha kolay çıktığını görebilirsiniz.

Aynı işlemi zeytinyağı kullanarak da yapabilirsiniz. Zeytinyağı sürdüğünüz deri montu en az bir ay bekledikten sonra, silerek işlemin tamamlanmasını sağlayabilirsiniz. Buradaki ürünler daha çok çıkmayan inatçı lekeler için geçerlidir. Basit çıkabileceğine inandığınız lekeler için vazelin ve zeytinyağı uygulamasını birkaç gün olacak şekilde uygulayabilirsiniz.

Deri mont temizliği yapıldığında, ürünün havadar bir yerde kurumaya bırakılması temizliğin etkilerini artıracağı gibi montun sağlığı için de gereklidir. Özellikle temizlik yaptıktan sonra deri montun güneşe maruz bırakılması, deri kokusunun ağırlaşmasına sebep olabilir. Bu yüzden serin ve kuru bir ortamda bekletilmesi daha faydalı olacaktır.

Temizlik yaparken hiçbir şekilde yoğun kimyasal içerikli malzemelerin kullanılmamasına özen göstermek gerekir. Elbette ki bazı kirlerin çıkması için kimyasal içerikli temizleyiciler gerekebilir. Ancak bu temizleyicilerin kimyasal yoğunluğunun düşük olmalarına dikkat etmek gerekiyor.

Deri mont temizliğinde en etkili yöntem ise deri montlar için özel hazırlanmış temizlik malzemelerinin kullanılmasıdır. Bu malzemeler ürün yüzeyinde hasara sebep olmadıkları gibi, etkin bir temizleme içinde faydalı olurlar.

 

Bloglar