• info@newarderi.com

Hakiki Deri Ceket Nasıl Anlaşılır?

Deri ceket, çanta, cüzdan, ayakkabı gibi birçok ürün hakiki deriden yapılmakta olup, bunları sahtesi ile ir birinden ayırt etmesi imkansız hale geldi. Şık ve gösterişin yanında sağlıklı ve dayanıklı olduğu için gerçek deri ürünler pahada ağır oluyor. Bu nedenle pahalı deri ceketler ve benzeri ürünlerin daha ucuza mal edip, sahtelerini piyasaya sürüp, gerçeğinden ayırt edilmesi mümkün olmuyor.

Sırf marka olup gerçek olmayan ürünlere bir sürü para harcıyoruz. Fakat kısa sürede deride büzüşme, yırtılma meydana geliyor. Peki, sağlıklı ve daha uzun süre kullanmak adına hakiki deri ile sahte deriyi nasıl ayırt ederiz? Hakiki deri ceket nasıl anlaşılır?

Genelde bildiğimiz yanlışlardan bir tanesi fiyat farkından gerçek deri ceket aldığımızı zannetmek. Gerçek deri muhtemel daha pahalı olur, yanılgısı mevcut olduğu için çoğu zaman hüsrana uğruyoruz. Fakat pahalı olması gerçek deri olduğu anlamına gelmez. Gelin birlikte gerçek deri nasıl anlaşılır bakalım.

Koku Farkı

Mağazada gezinirken ceketleri koklamak belki başkaları için değişik gelebilir. Kendinizi garip hissedebilirsiniz. Eğer daha önce deri kokusu aldıysanız bu sizin işinizi oldukça kolaylaştırır. Yok bilmiyorsunuz ve gerçek deri olduğunu ayırt edemeyecekseniz, daha kolayı suni olduğuna emin olduğunuz bir ürünü kokladıktan sonra diğerini koklayın aradaki koku farkından mutlaka deri ceket olduğunu anlarsınız derilerin daha ağır kokuları mevcut olup, parfümsü bir kokuya sahip değildir.

Daha Yakından Gözlemlemek

 Gerçek derinin yüzeyinde daha karakteristik ve belirgin bir özelliği mevcut olur. Bu anlamda gerçek derinin nerden geldiğini anlarsınız. Tamamen pürüzsüz bir yapıya sahip değildirler.

Ateşle Test Etme Yöntemi

Tabi bu anlamda gerçek deriyi test etmek için kumaş parçası lazım olacaktır. Tutup da hazır dikilmiş bir ceketi ateşle kontrol edemezsiniz. Bunun için satıcıya da sorabilirsiniz. Gerçek deri hemen tutuşup alev almaz. Suni deride naylon kullanıldığı için hemen yanar.

Gerçek Deri Kırışır

Kusursuz ve pürüzsüz olarak karşımıza çıkan suni derilerde kırışma meydana gelmezken, gerçek deriyi kırıştırdığınızda eğip, büktüğünüzde esneklik meydana gelir. Renk değişimi ve kırışıklık meydana gelir.

Pahalı Ürün Mü Seçmeli?

Gerçek deri zor bulunduğu için biraz pahalı olan ürünlerdir. Bu nedenle pahalı olması da bizim için gerçek deri olduğu anlamına gelirken bazen de yanıltabiliyor. Bu nedenle pahalı olmasının yanı sıra yukarıda saydığımız özelliklere de dikkat edildiğinde kaliteli bir deri ceket sahibi olabilirsiniz.

 

Bloglar